El ve ayak terlemesi!
Mersin Sondakika

El ve ayak terlemesi!

Dr. FOOTCARE El Ayak Bakım Merkezi sahibi Gülsu Gençay, “Terlemek, insan doğasında oldukça normal bir şeydir, fizyolojik bir durumdur” dedi.
Bu haber 2021-11-14 13:34:43 eklenmiş

 

El ve ayak terlemesi!

 

Dr. FOOTCARE El Ayak Bakım Merkezi sahibi Gülsu Gençay, “Terlemek, insan doğasında oldukça normal bir şeydir, fizyolojik bir durumdur” dedi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Gençay, “ Ancak bazı durumlarda; eller, ayaklar veya koltuk altları terleyerek kişileri rahatsız etmektedir. Yüksek terleme şikayeti olan kişilerin en çok yakındığı bölgeler ise bu bölgelerdir; el ve ayaklar. Bu bölgelerdeki terlemeler, kişinin sosyal yaşamını ve özgüvenini olumsuz etkileyebilir” diye konuştu.

 

Dr. FOOTCARE El Ayak Bakım Merkezi sahibi Gülsu Gençay,” Normal terlemenin üzerinde olan, aşırı terleme durumuna “hiperhidrozis” denilmektedir. Hiperhidrozis bir hastalıktır. Hiperhidrozis’in türleri vücudun hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak şekillenmektedir” dedi.

Gençay, “ Örneğin; yeni tanıştığınız bir kişiye elinizi uzattığınızda elinizin terli olması ve bu ıslaklık hissinden karşıdakinin rahatsız olacağı düşüncesi, kişilerde özgüveni düşürebilir. Bu terlemeler beraberinde farklı hastalıkları da getirebilir. Ayakların sık ve çok terlemesi, mantar hastalığına sebep olabilir” diye konuştu.

AŞIRI EL VE AYAK TERLEMESİNDE TEDAVİ ŞEKİLLERİ NEDİR?

Terleme hastalığı için doğru tanının olmasının gerektiğinin altını çizen Gençay, “ Hiperhidrozis yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir hastalıktır ve bu hastalığın geçmesi için doğru tanı ve doğru tedavi şekline ihtiyaç vardır. Hiperhidrozis’in 2 şekilde tedavisi mümkündür. Bunlarda ilki ilaç tedavisiyken, diğer tedavi şekli ise cerrahi tedavilerdir. Bu konudaki cerrahi yöntem, o bölgedeki ter bezlerinin alınmasına dayanan bir işlemdir. Bu operasyonda; çok ince uçlu iğnelerle o bölgeye girilip, lenf ve ter bezlerinin bulunduğu alandan ter bezleri alınır. Bu yöntem, kalıcı bir yöntemdir. İlaç tedavisi ise nispeten daha kısa sürede etkili olan bir uygulamalardandır. Botoks olarak bildiğimiz ilaç ve türevlerinden hazırlanan dozlar ile ayak altı ve avuç içlerine küçük enjeksiyonlar uygulanabilir. Bu enjeksiyonların dozları kişilere göre belirlenmektedir. Kişi ne kadar terliyorsa, doz da o kadar yapılmaktadır. Kişinin ne kadar terlediği ise, ter testi adı verilen bir değerlendirme yöntemi ile yapılmaktadır. Bu test ile doku üzerinde; terleyen yerler siyah, terlemeyen yerler ise beyaz kalır. Bu sonuçlara göre, kişinin terleyen yerlerinin haritası çıkarılır. Bunun sonucunda da, kişinin el veya ayağındaki hangi bölgelerin daha çok veya daha az terlediğini belirlemiş oluruz. Test sonrasında da, o yüzeylere göre enjeksiyonun dozları belirlenir. Bu enjeksiyonlardan sonra hastanın aşırı terleme şikayetleri görülür şekilde azaldı.”

TERLEME NEDENLERİ NELER OLABİLİR ?

Gençay, “Menopoz Troid bozuklukları Tüberküloz vb kronik hastalıklar Kanser Nörolojik hastalıklar Şişmanlık Psikolojik hastalıklar” şeklinde konuştu.

EL VE AYAK TERLEMESİ OLAN HASTALAR NE YAPMALILAR ?

Gençay, bu tür şikayetleri olan kişilerin mutlaka bir merkezde araştırılması gerektiğine vurgu yaparken, araştırma sonuçlarının bir hastalığı işaret ediyorsa, bunun tedavisinin acilen yapılmasına dikkat çekti.

ALTERNATİF TEDAVİ YÖNTEMLERİ UYGULANABİLİYOR MU ?

Dr. FOOTCARE El Ayak Bakım Merkezi sahibi Gülsu Gençay, “El ve ayak terlemesinde birçok tedaviler uygulanmaktadır fakat çok büyük bir başarı elde edilmemektedir. Bu aşamada alternatif tedavi yöntemleri ön plana çıkmıştır. Yapılan incelemelerde hiçbir hastalığa rastlanmadığı durumlarda kliniğimizde iyontofer tedavisi kullanılmaya başlamıştır” dedi.

İYONTOFER TEDAVİSİ NASIL BİR TEDAVİDİR ?

İyontofer tedavisi ilgilide sözlerine ekleme yapan Gençay, “ El, ayak ve koltuk altına özel elektrotlar sayesinde özel akım verilerek ter bezlerinin daha az çalışması sağlanabilmektedir. Bu yöntem hem yan etkisinin az olması hem de başarısının % 80-90 oranında olması nedeni ile şu anda sıklıkla kullanılmaya başlamıştır” diye konuştu.

İYONTOFER TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Gençay, “Cihaz el veya ayakların içine konduğu bir kap ve özel elektrotlarla yapılmaktadır. Tedavi 20 gün ve 20 dakikalık seanslar halinde uygulanıyor. Seansların bitiminde haftada bir tedavi devam etmektedir. 3 aylık bir tedavi ile % 90 varan başarı sağlanabilmektedir” şeklinde konuştu.


ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2021 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder