Anaokuluna alışma süreci!
Mersin Sondakika

Anaokuluna alışma süreci!

Yazarımız Esra Alkan, Akdeniz Psikoloji ve Danışmanlık Çocuk, Ergen ve Yetişkin Danışmanlığı Hizmeti veren Uzm. Klinik Psk. Ahmet Sert'e, Anaokuluna alışma sürecini sordu.
Bu haber 2021-10-29 21:36:53 eklenmiş

 

Anaokuluna alışma süreci!

 Yazarımız Esra Alkan, Akdeniz Psikoloji ve Danışmanlık Çocuk, Ergen ve Yetişkin Danışmanlığı Hizmeti veren Uzm. Klinik Psk. Ahmet Sert'e, Anaokuluna alışma sürecini sordu.

 ESRA ALKAN

  Sert, “ Günümüzde bir çocuğun okul öncesi eğitime başlaması için ideal yaşın; bireysel farklılıklar ve ailelerin koşulları göz önünde bulundurmak koşuluyla 24-36 ay arası olarak kabul edilmektedir. Okul öncesi eğitim ile çocuk sağlıklı gelişimi için duygusal, sosyal, fiziksel ve bilişsel olarak gerekli uyaranları almaktadır. Çocukların sosyalleşebilmesinin ilk adımı olarak da okul öncesi eğitimi düşünebiliriz. Okula alışma sürecinden sonra okul rutiniyle birlikte; ebeveynlerin çok fazla zorlandığı konular olan sınır problemi, uyku ve yemek düzeni konularında gözle görülür bir düzelme başlar.  Okula hazırlık sürecinin sağlıklı ilerleyebilmesi için; ebeveynlerin çocuklarını okula başlatma kararlarında emin olmaları bu sürecin en kritik noktasıdır. Her çocuk; fikri sorulduğunda ebeveyni ile kalmak ister. Okula gitmek gibi elzem bir konunun çocuğun o anki isteğine bırakılmaması gerekir. Çocuğunuz; istemediği zamanlarda okuldan alınacağını bilmesi ve kriz anlarında okul dışında başka bir seçeneğin sunulması okula alışma sürecini ve uyumu zorlaştıracaktır. Çocuğunu okul öncesi eğitime başlatma konusunda kararlı olan ebeveynlerin çocukları; kararsız olan ebeveynlerin çocuklarına göre daha kolay uyum sağlıyor. Çocuklar yeni durumlara uyum sağlama konusunda oldukça başarılıdır. Daha önce bilmedikleri bir şey ile karşılaştıklarında çocuklar da biz yetişkinler gibi kaygı duyabilir. Okul öncesi çocuklar genellikle anne ve babalarından ilk defa bu kadar ayrı kalacağı için uyum süreci boyunca (bu süre bireysel farklılıklara göre değişmekle birlikte 3-6 hafta arasıdır) çeşitli kriz tepkileri verebilirler. Bu tepkiler okula gelmek istememe, yemeyi reddetme, anneye yapışmanın artması, gece ağlayarak uyanma, agresif davranışlar görülebilir, okula uyumla birlikte bu davranışlar azalarak sönecektir.  Alışma dönemi içerisinde mümkünse çocuğun yaşamında ekstra kriz yaşatacak büyük değişiklikler yapılmamalı, ertelenmelidir.  Önemli bir hastalığı olmadığı sürece alışma döneminde okula devam etmelidir. Taşınma, tatil, şehir dışı seyahatler alışma dönemine denk getirmemek önemlidir. Okula alışma sürecinde çocuğun hayatında tek bir değişiklik olsun isteriz. O da okula başlaması...Okula başlamadan önce çocuğunuzla birlikte “Okul nedir? Öğretmen kimdir? Orada neler yapabilir, nelerle oynayabilir?” sorularını yanıtlamanız, varsa kaygı ve korkularını kabul etmeniz ve duygusal olarak onu rahatlatmalısınız. Örneğin; “Biliyor musun, ben de küçükken annem beni oyun oynamam için bir yere götürdü ve işe gitti. Ben annem hiç gelmeyecek diye çok korktum. Ama annem oyun oynadıktan, yemek yedikten ve oyuncaklarla oynadıktan sonra geldi beni aldı.” açıklamalar yapabilirsiniz.    Çocuklarınızla birlikte oynayacağınız okulculuk oyunları da kaygı azaltan bir yöntem olarak kullanılabilir. Çocuğunuz bu oyunu oynamak istemezse hazır olması beklemek daha iyi olacaktır. Güven ve Sabır dolu bir alışma dönemi dileğiyle” şeklinde konuştu.

 


ETİKETLER :
Diğer EĞİTİM haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2021 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder