SEÇER YİNE REDDEDİLDİ
Mersin Sondakika

SEÇER YİNE REDDEDİLDİ

Seçer, Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda 265 milyon TL’lik borçlanma talebinin nedenlerini bir kez daha Meclis üyelerine tek tek anlattı.
Bu haber 2021-10-13 13:49:21 eklenmiş

 

SEÇER YİNE REDDEDİLDİ

 

 

Seçer, Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda 265 milyon TL’lik borçlanma talebinin nedenlerini bir kez daha Meclis üyelerine tek tek anlattı.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Göreve geldiğinden bu yana sosyal hizmetlerden eğitime, ulaşımdan yol yapımına, tarımdan sağlığa kadar 13 ilçede eşit ve adil bir biçimde sürdürülen hizmetleri kamuoyuyla paylaşan Başkan Seçer’in borçlanma talebi bir kez daha reddedildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım dönemine girdiğini vurgulayan Başkan Seçer, “Biz bütün zorluklara rağmen, geçmiş dönemdeki borçları ödüyoruz. Yeni yatırımlar da yapıyoruz. Yeni yatırımlar yaparken koşmak istiyoruz. Bu konuda bütçede hakkımız olan borçlanma kalemi yetkisinin Meclis tarafından verilmesini istiyoruz. Bu bize verilmiyor. Burada bir adaleti sağlama gayretimiz var” dedi. Gelir ve gider kalemlerini tek tek anlatan Başkan Seçer, “Bu belediye mali disiplini sağlamıştır; nokta. Ve bu belediye yatırım yapıyor” diye konuştu.

Seçer, geçmiş dönemde komisyona havale edilmeksizin ve oy birliğiyle borçlanma verildiğini ifade ederek, “Şu parti, bu parti ayrımı yapmadan, burada gördüğümü şeffaf bir şekilde aktarıyorum. Bu memlekete hizmet etmek için ne zorluklar çekiyorum, geçmiş dönem bu memlekette neler olmuş, hangi mirasın üzerine nasıl oturmuşum, onu size anlatmaya çalışıyorum” dedi.

Geçmiş dönemde Meclis tarafından 5 yılda yaklaşık 3 milyar 168 milyon liralık borçlanma yetkisi verildiğini dile getiren Seçer, “Bu haksa, bu adaletse ben bu hak, bu adalet kavramını tekrar gözden geçirmek istiyorum. Böyle hak, böyle adalet olmaz. Ben doğal olarak tarafıma bu borçlanma talebinin verilmesini, memleketimde yatırımlarımızın devam etmesini, Mersin’e katkı yapmamızın önünde engellerin olmamasını, Mersin’in bir refah kenti olmasını istiyorum” dedi.

Seçer, metronun temelinin 3 Ocak’ta atılacağını yineleyerek, “Şu anda müteahhitte, yüklenici firmaya yer teslimi yapılıyor. Şantiye çalışmaları yapılıyor. Çok önemli bir ekonomik hacim sağlayacak. Toplamda yaklaşık olarak 3,5 milyar lirayı konuşuyoruz ve bunun 3’te 2’lik kısmı da bu kentte kalacak” diye konuştu.

SEÇER, NEDEN BORÇLANMA İSTEDİĞİNİ TEK TEK ANLATTI

Seçer, geçtiğimiz aylarda reddedilen borçlanma yetkisinin verilmesi konusunu bir kez daha Meclis’e getirme ihtiyacı duyduklarını belirterek, 2021 yılı bütçe denkliği için konulan borçlanma kalemi tutarı olan miktarın bankadan ya da finans kurumlarından alınabilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı’na Meclis kararıyla yetki verilmesi gerektiğini vurguladı. 2021 yılı Mersin Büyükşehir Belediyesi bütçesinin 2 milyar 695 milyon lira, toplam gelir bütçesinin ise 2 milyar 485 milyon lira olduğunu kaydeden Başkan Seçer, “210 milyon liralık bir açık konusu. Muhasebe tekniği kaynaklı bizim 265 milyon lira talebimiz. Yoksa bizim zaten bundan kullanacağımız 193 milyon lira, Meclis yetkisinden kullanabiliyoruz. Yani bu 210 milyon liralık açığın 193 milyon liralık kısmı bu alacağım borçlanmadan, 265 milyon lira eğer borçlanma yetkisi alırsam, Bakanlık iznine tabi olmadan bu parayı kullanabileceğim” diye konuştu. Metro için Meclis’ten 900 milyon lira borçlanma yetkisini aldığını da sözlerine ekleyen Seçer, “Ama ben şu anda borçlanamam. Neden? Bakanlık iznine tabi. Şu anda Hazine Bakanlığı’ndan onay bekliyoruz. Buradaki Meclis’in bana vereceği borçlanma kalemi tamamen bütçemle ilgili” ifadelerine yer verdi.

“EN UFAK YAPTIĞINIZ BİR HAREKETİN RAKAMSAL KARŞILIĞI 1 MİLYON, 2 MİLYON LİRA”

Seçer, 2 milyar 695 milyon liralık bütçedeki gider kalemlerini ayrıntılı bir şekilde Meclis üyelerine anlattı. Fen İşleri Dairesi’nin şu anda 75 projesi olduğunu belirten Başkan Seçer, 23 milyon 360 bin liralık kent meydanı ve otopark yapımını Aralık ayı sonunda bitirmeyi öngördüklerini söyledi. Seçer, Gülnar’da 108 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdunu bu hafta hizmete açtıklarını anımsattı. Toplu taşıma yerleşkesi, çok amaçlı sosyal tesis, mezarlık, muhtarlık binaları, üstgeçitler, hayvan rehabilitasyon ve geçici bakımevleri, pazar alanları, otoparklar, okuma salonları ve çevreyolu gibi yaptıkları birçok projenin bütçelerini tek tek açıklayan Başkan Seçer, yapımı tamamlanan ancak ödemeleri devam eden projelerden de bahsetti. Birçok noktada yaptıkları revizyon çalışmalarının bütçesini de tek tek açıklayan Seçer, “En ufak yaptığınız bir hareketin rakamsal karşılığı 1 milyon, 2 milyon lira” dedi.

 

 


ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2021 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder