Sonbahar, kış aylarında el ve ayak bakımı nasıl olmalı?
Mersin Sondakika

Sonbahar, kış aylarında el ve ayak bakımı nasıl olmalı?

Dr. FOOTCARE El Ayak Bakım Merkezi sahibi Gülsu Gençay, sonbahar ve kış aylarında el ve ayak bakımının çok önemli olduğunu söyledi.
Bu haber 2021-10-06 00:49:39 eklenmiş

 

 Sonbahar, kış aylarında el ve ayak bakımı nasıl olmalı?

 

Dr. FOOTCARE El Ayak Bakım Merkezi sahibi Gülsu Gençay, sonbahar ve kış aylarında el ve ayak bakımının çok önemli olduğunu söyledi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Gençay,”Mevsim değişikliklerin de cildimiz hava koşullarına uyum sorunu yaşar. Yüzümüz de ve el/ayaklarımız da kurumalar, çatlamalar ve bazen de lekelenmeler oluşabilir” dedi.

Gençay, “Birçok insanın ortak sorunu veya hassas noktası olan eller ve bakımı bilhassa mevsim geçişlerindeki değişkenlik gösteren havaların gazabına uğrar. Bu durumda soğuk havalardan dolayı yıpranan ellerin gün içerisindeki maruz kaldığı birçok hal sonucu daha hızlı yıpranacaktır. Bu durumu önlemek ve el bakımınızı tam olarak yapabilmeniz için size önerilerimiz olacaktır” dedi.

EL BAKIMI İÇİN ÖNERİLER

Temizleyicilere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Gençay, “Bilhassa ev hanımlarının daha çok maruz kaldıkları temizlik ürünlerinin tercihini doğru ve doğal olmasına özen göstermelisiniz. Ellerinizi  birebir temas ettirdiğiniz sabun ıslak mendiller bulaşık deterjanı vs. gibi temizlik ürünlerinden hızla zarar görürler. Eğer bir bayan olarak kurumuş buruşmuş yıpranmış ellere maruz kalmak istemiyorsanız temizlik ürünlerini tercih ederken temiz içeriğe sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz ve el sağlığınızı önemseyen ürünleri tercih etmelisiniz. Diğer cildi bozabilecek olan ürünlerden uzak durmalısınız” diye konuştu.

ELLERİNİZİ VE AYAKLARINIZI RUTİN NEMLENDİRİN!

Gençay, “Zaten kuru bir cilde sahip iseniz veya değişen mevsimlerin beraberinde havalarında soğuması ile kuru ellere maruz kaldıysanız. Mutlaka gün içerisinde birkaç kere uygun bir nemlendirici uygulamalısınız. Özellikle eller nem dengesi çok hızlı bozulup kuruyan bölgemizdir. Bunu dengede tutmak tamamen sizin elinizdedir. Gün içerisinde ev işinizi bitirdikten sonra hemen nemlendirici kullanabilir veya hiçbir iş yapmıyorsanız bile soğuğa maruz kalmış elleriniz var ise sık sık nemlendirici uygulayarak bu durumu engellemeye çalışabilir ellerinizi yıpranmış olmaktan kurtarabilirsiniz” şeklinde konuştu..

EL/AYAK  İÇİN PEELİNG VE DOĞAL BAKIM KÜRLERİ

Gençay, “Tabi ki kuruyan eller ve ayaklar için sadece düzenli nemlendirici kullanmak yeterli olmayacaktır. Bunun beraberinde bazı peelingler de uygulamalısınız. İster doğal yöntemlerden isterseniz de hazır ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat basit yollardan da yapılabilir mesela kimileri her gün mutlaka olmazsa olmazları kahveyi içtikten sonra telvesi ile ellerini ovalayarak telvedeki yağ ile hem beslemiş hem de peeling yapmış olursunuz. Veya evde her zaman bulabileceğiniz toz şeker yumurta akı ya da mısır unu yoğurt karışımı gibi doğal yöntemler ile ellerinize zararsız bir peeling yapmış olursunuz. Bu yöntemleri değil daha doğal bakım ürünlerinden kullanmayı tercih ederseniz şayet o zaman aktarlardan özel bitkisel yağ karışımlarını temin edip düzenli uygulayabilirsiniz.

Özellikle badem veya susam yağı eller ve ayaklar için mükemmel bir seçim olacaktır.

Bu yağları gün içerisinde kullanmaktansa gece yatmadan önce sürüp gece boyu nemlendirmeye bırakabilirsiniz. Kış aylarında olmazsa olmazlarımızdan birisi de cilt bakımıdır. Kış aylarında vücudumuzu mevsim şartlarına göre hazırlamak hem cilt sağlığımız açısından hem de estetik bir görünüm açısından oldukça önemlidir. Bu haftaki yazımızda el ve ayaklarımıza kış aylarında nasıl bakım yapmalıyız, neler yaparsak el ve ayaklarımızı olumsuz havalardan koruruz gibi soruların cevaplarını bulacağız.

Ellerimiz için neler yapmalıyız?

Ellerimiz dış dünya ile sürekli temas halinde olduğundan çok daha hassas bir yapıdadır. Bu sebeple bakımına çok daha dikkat etmeliyiz. İlk olarak elimize uygun krem veya nemlendiriciler kullanarak kendi önlemimizi alabiliriz. Eğer çok daha ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalıyorsak dermotoloji uzmanına başvurmak daha doğru bir çözüm bulmamızı sağlayacaktır.

El bakımı için yapabileceklerimizin bazıları şunlardır;

Ellerimizi ılık su ile yıkama

Mutfakta veya evimizde temizlik yaparken kesinlikle eldiven kullanmalıyız. Çünkü temizlik ürünleri kimyasallardan oluşmakta ve sürekli elimizle temas ettiği zaman ellerimiz zarar görebilir. Son olarak soğuk havalardan korunmak adına eldiven kullanarak ellerimiz için gerekli bakımları yapmış oluruz.

Belki de bu maddeler arasında en önemlisi, soğuk havalardan korunmak olmalıdır. Çünkü soğuk havalarda cildimizin nem dengesi bozulmaktadır. Nem dengesinin bozulmasından dolayı cildimiz dış etkenlere karşı daha savunmasız hale gelir. Bu sebeple cildimizde çatlaklar oluşabilmektedir” diye konuştu.

AYAK BAKIMIMIZ NASIL OLMALI?

Gençay son olarak, “Ellerimize nasıl özen gösteriyorsak aynı şekilde ayaklarımız içinde bakımlar yaparak ayaklarımızı sağlıklı bir görünüme kavuşturmuş oluruz. Peki kışın ayaklarımıza nasıl bakım yaptırmalıyız;

Ayda en az bir kez pedikür yaptırmalı

Ayaklarımızı gün içinde iyice yıkamalı ve kurulamalıyız.

Topuk taşı ile topuğumuzda bulunan ölü derileri temizlemeliyiz.

Gün içerisinde ayaklarımızın terlememesi için havalandırmalıyız.

Çok koyu renk ojeler kullanmamalıyız ve oje temizliğini dikkat etmeliyiz.

Sağlıklı bir el ayak görünümü için bu kriterlere uyulmalı ve dikkate alınmadır” şeklinde konuştu.

 


ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2021 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder