Cemevi’inde aşure lokması etkinliği yapıldı
Mersin Sondakika

Cemevi’inde aşure lokması etkinliği yapıldı

Mersin'de bulunan 8 Alevi Kurumu bir araya gelerek, aşure lokması paylaştırdı.
Bu haber 2021-09-02 21:02:31 eklenmiş

 

Cemevi’inde aşure lokması etkinliği yapıldı

 

Mersin'de bulunan 8 Alevi Kurumu bir araya gelerek, aşure lokması paylaştırdı.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

21. Aşure Lokması’ Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Mersin, Tarsus, Toroslar, Anamur ve Silifke şubeleriyle, Çamalan Cemevi, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Mersin Şubesi, Kilikya Nehir Derneği tarafından Mersin Cemevinde gerçekleşti.

Aşure Lokmasına Vali Ali İhsan Su ve kent protokolü, Alevi Kültür Dernekleri Genel  Sekreteri Ali Özveren, AKD Genel Başkan yardımcısı ve MESİAD Başkanı Hasan Engin, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel,  HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Siyasi partilerin İl başkanları, Mersin il Müftüsü Şaban Kondi, İtalyan Katolik Kilisesi Roshan Corderiro, Alevi Kurumları temsilcileri, Sivil toplum örgütleri temsilcileri, sendika temsilcileri Yöre Dernek Başkanları ve binlerce insan katıldı.

Mersin Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevin Dede tarafından okunan gülbengin ardından Zakir Rıza Aydın söylediği deyişle, semah dönüldü.

ABF İnanç Kurulu ve AKD Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, “ Aşure, bin yılların uygarlıklarından süzülerek gelen, Anadolu ve Mezopotamya topraklarında mayalanan, Alevi Bektaşi İnancının değişmeyen geleneğidir. Kerbelâ duruş olarak,  güç karşısında  eğilmemek, ölümüne direnmektir. Cesaretin, mertliğin, yiğitliğin, yürekliliğin ete kemiğe bürünmesidir. O günden sonra, Yezit’in zulmü ve zalimliği, Hz.Hüseyin, hakkın ve mazlumiyetin simgesi olarak kabul edilmiştir. Alevilerin ülkede inançsal bazda sorunları var ve çözüm bekliyoruz’’ dedi.

Kılavuz,’’ Yurt içi ve yurt dışındaki bütün Alevi kurumlarının genel talebidir. Cemevleri ibadethane statüsüne kavuşturulsun, ülkemizdeki camilerin yararlandığı haklardan cemevleri de yararlansın. Alevi köylerine cami yapılmasın. 35 Aydına mezar olan Madımak Oteli  utanç müzesi olsun. Ulusal ve uluslararası mahkemelerde elde etiğimiz haklarımızın verilmesini istiyoruz. MEB hazırladığı müfredat programlarındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında yazılanlar, Alevi çocuklarını asimile etmeye yöneliktir, bunun değiştirilmesini istiyoruz. Alevi Dergâhları, başta Pir Hacı Bek taş Veli Dergahı Alevi kurumlarına verilsin.  Bu  Kutsal ayda, mübarek aşure gününde dileğimizdir. Dünyamızda bir daha kerbelalar yaşanmasın. Ülkemizde, halkımız arasında kuşku ve güvensizlik son bulmasını, kin öfke  ve nefretin sevgiye dönüşmesini, bu topraklarda yaşayan bütün kimliklerin kardeşçe el ele barış içinde birlikte olmalarını yüce Hak’tan niyaz ederim cümlenize saygılarımı sunarım’’ diye konuştu.

Kılavuz’un ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Vali Ali İhsan Su, gelenleri selamlarlarken, etkinlik Grup Abdal’ın seslendirdiği ezgilerle son buldu.


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2021 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder