Tırnak batması belirtileri nelerdir?
Mersin Sondakika

Tırnak batması belirtileri nelerdir?

Dr. FOOTCARE El Ayak Bakım Merkezi sahibi Gülsu Gençay, tırnak batması belirtilerinin başında ağrıların olması ve tırnağın birden fazla tarafından olmasının yansıra dokunmakla artacağını söyledi.
Bu haber 2021-08-30 13:12:41 eklenmiş

 

Tırnak batması belirtileri nelerdir?

 

Dr. FOOTCARE El Ayak Bakım Merkezi sahibi Gülsu Gençay, tırnak batması belirtilerinin başında ağrıların olması ve tırnağın birden fazla tarafından olmasının yansıra dokunmakla artacağını söyledi.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

Gençay, “Tırnak batması belirtilerinden, tırnak yatağında hassasiyet, Tırnak etrafında kızarıklık, Tırnak çevresinde şişme, tırnak çevresindeki dokuda ısı artışı ve akıntı gibi faktörler ön plana çıkar. Bunun için mutlaka bir uzmana başvurun” dedi.

Dr. FOOTCARE El Ayak Bakım Merkezi sahibi Gülsu Gençay, parmakta ciddi ağrı ve rahatsızlık, tırnak yatağında irin ya da yayılan kızarıklığın ciddiye alınması gerektiği ve bu konuda uzmanlara başvurulması gerektiğini söyledi.

Gençay, “Batık ayak tırnaklarının oluşmasını engellemenin kesin bir yolu olmamasına rağmen, günlük yaşamımızın konforunu etkileyen ve hareketimizi kısıtlayan bu ayak durumunun ilerleme şansınızı azaltmak için yapabileceğimiz bazı şeyler var. İşte size bu konuda yardımcı olabilecek ve uygulaması kolay, önlem niteliğinde ipuçları:

* Düzgün oturan ayakkabılar giyin. Topuklu ve ayak parmaklarını sıkıştırabilecek ayakkabıları sık giymekten kaçının.

* Özellikle evdeyken, mümkün olduğunca ayakkabı ve çorap olmadan yalınayak yürüyün.

* Ayak tırnaklarınızı çok kısa veya eğri olmayacak, düz bir şekilde kesin.

* Podologlar tırnak etlerinin ve çevresindeki tırnak derisinin kesilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

* Ayaklarınızı temiz, kuru ve iyice nemli tutun.

* Erken ön görü için ayak ve ayak parmağı sıkıntılarınızda geç olmadan bir uzmanı ziyaret edin. Siz de bu önlemleri günlük hayatınızda basit bir şekilde uygulayarak batık tırnağa karşı önleminizi alabilirsiniz” dedi.

“TIRNAK BATMASI İLTİHABI, UYGUN UYGULAMA İLE GİDERİLEBİLİR”

Tırnak batması iltihabı, uygun Uygulama ile giderilebileceğine dikkat çeken Gençay, “Ayakta oluşan tırnak batması genellikle ayak başparmağında meydana gelen bir rahatsızlık olmak ile birlikte diğer tırnaklarda da olabilir. Batık tırnak, kişiye ağrı veren sancılı bir problemdir. Ayak tırnak batması yanlış ayakkabı kullanımı ya da kalıtımsal olarak meydana gelirken, tırnağın derin kesilmesi de tırnak batması probleminin oluşmasında etkilidir. Tırnak batığı, tırnağın yatak içinde derinleşerek büyümesi, deri altına girmesi şeklinde meydana gelir.  Tırnak batması iltihabı, uygun Uygulama ile giderilebilir. Tırnak batması iltihabını kurutmak için öncelikle bir uzmana görünmelidir. Tırnak batması başlangıcında destek alınmalı. Tırnak batması için antibiyotikli krem bir Uygulama yöntemi değildir, sadece iltihaplanmayı engeller ama sorun devam eder. Tırnak batması ameliyatı olmanıza gerek kalmadan ağrısız bir çözüm 3TO teldir. Batık tırnak için ön görüşme öncelikle merkezimize ücretsiz değerlendirilir. Durumunuza göre size en uygun çözüm tavsiye edilir, önerilir, sorunlu batık tırnak için en ideal yöntem tel takılmasıdır” diye konuştu.

BATIK TIRNAKTA TEL UYGULAMASI

Gençay, “Batık tırnağa sahip bir kişinin, tırnak kesimi ve tırnağa vereceği şekil önemlidir. Batan kısmın tamamının kesilerek çıkartılması önemlidir. Eğer en yan ucunda çatal kalırsa ve bu parça çıkarılmazsa ağrı ortadan kalkmaz ve parmak ucunda enfeksiyona neden olabilir. Kesilip çıkartılan tırnak kenarın altına muhakkak düzenli olarak tampon yerleştirilmesi tırnağın tekrar batmadan uzamasına yardımcı olabilir. Tırnak batmasında probleminin kronik hale gelmesi Uygulama sürecini etkiler. Tırnak oluşumu, ayak parmaklarındaki deri altında bulunan germinal matriks olarak adlandırılan bölümde meydana gelir. Tırnak oluşumu başladıktan sonra tırnak yatağı olarak tabir edilen parmağın üst kısmından ileriye doğru büyür. Bazı durumlarda tırnağın uç kısımları yan taraftan deriye batar ve iltihaplanma ile ağrıya neden olur. Bazı durumlarda ise sadece köşelerden değil tırnak batağının tamamına batarak batık oluşur. Her iki tırnak batığı oluşumunda da en belirgin özellik parmaklarda ağrı ve şişmedir. Tırnak batığının derecesine göre kanama ya da enfeksiyon nedeniyle iltihaplanma meydana gelir. İleri derece tırnak batmalarında ayakkabı giymek ve yürümek hasta için çok zor bir hal

Olabilir. Ayak tırnak batması, tırnak batması Uygulama yöntemleri uygulanarak toparlana bilir Uygulama yöntemidir. Temel olarak bakıldığında tırnak batığı kızarıklık ve akıntı meydana gelen bir problemdir. Bu nedenle batık tırnak bakımı bazı teknik yöntemlerle toparlana bilir. Ayak tırnak batması, tırnak batması Uygulama yöntemleri uygulanarak toparlanıla bilen  bir problemdir. Temel olarak bakıldığında tırnak batığı, doğuştan gelen tırnak özellikleri, tırnağın yanlış kesilmesine dönük uygulamalar ile tırnağa çok baskı veren ayakkabı kullanımı ile enfeksiyon ve iltihaplanmaya da neden olacak bir problemdir. Bu nedenle batık tırnak bakımı  kronikleşmeden Uygulama edilmesi gereken bir problemdir. Tırnak batığını giderecek ve ağrıyı ortadan kaldıracak bazı teknik yöntemlerle Uygulama edilebilen bir problemdir” şeklinde konuştu.

AYAK TIRNAK BATMASI NEDENLERİ NELERDİR?

Tırnak batmasının başlıca nedenlerinden ayakkabıların olabileceğine vurgu yapan Gençay, “Tırnak batığı oluşumun temel nedeni sıkan ve rahatsız ayakkabılardır. Ayağı rahatsız eden, ayak ve tırnak şeklini bozan sıkı, topuklu, sivri uçlu ayakkabılar tırnak batığı oluşumu etkileyen önemli bir faktördür. Bunun için ayak tırnağını sıkıştırmayacak ön tarafı rahat ayakkabılar giyilmesi önerilir. Yanlış tırnak kesilmesi, kesimin tırnağın köklerine fazla inerek yapılması da tırnak batığını meydana getiren diğer önemli faktördür. Daha ayrıntılı belirtmek gerekirse; tırnakların yuvarlak ve gömük şekilde derin kesilmesi, aynı şekilde tırnağın deri altına doğru büyümesine neden olur. Bu sebeple tırnak batığı oluşmaması için ayak tırnaklarının yuvarlak değil düz şekilde kesilmesi gerekir. Pedikür de yine tırnak batığı oluşumuna neden olan uygulamalar arasında yer alır. Yanlış yöntemlerle ve steril olmayan yerlerde uygulanan pedikür işlemleri de tırnağın enfeksiyon kapmasına ve sonrasında batık yaşanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle pedikür yaptırmadan önce mutlaka pedikür yapılacak yerin ve kullanılacak aletlerin steril olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bazı durumlarda ayakta oluşan yaralanmalar da tırnak batığı oluşumuna neden olurlar. Tırnağın darbe alması ve zedelenmesi sonucu da tırnak batması görülebilir. Bu nedenle futbol oynayanlar, koşucular, basketbol oynayanlarda tırnak batması problemiyle sık sık karşılaşırlar. Tırnak batığı oluşumu genetik olarak da meydana gelebilir. Eğer ailede tırnak batığı problemi yaşayan bir kişi varsa, kişinin kendisinde de tırnak batması problemi meydana gelebilir. Bütün bunların dışında ayak tırnak batması, ayakta oluşmuş enfeksiyon sebebiyle de oluşabilir. Tırnak batmasını meydana getirebilecek enfeksiyon durumlarına tırnak mantarı örnek verilebilir. Tırnak mantarı, tırnak yapısının kalınlaşmasına ve tırnağın yüksekliğininde eşlik ettiği daralmaya neden olur. Bu durumda batık tırnak oluşumu tetikler.

Batık tırnak nedenlerini sıralayacak olursak

1- Hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları

2- iyi uymayan dar ve sivri burun ayakkabılar

3- Devamlı darbelere maruz kalma

4- Hamilelik ve Doğum sonrası dönem

5- Şişmanlık

6- Tırnaklarda Mantar Enfeksiyonu

Çocuklarda da tırnak batması sorunu meydana gelebilir. Çocuklarda meydana gelen batık tırnak problemi, çocuğun doğumdan itibaren tırnağın doğru büyümesini sağlayan tırnak yatağından kaynaklanan bir problem olarak gelişim gösterir. Çocukluk çağında oluşan tırnak batması, yetişkinlerde meydana gelen tırnak batmasından farklı olarak, doğumu takip eden ilk tırnak büyümesi ile ortaya çıkar ve doğru Uygulama uygulanmaz ise çocuğun tüm yaşamına etki eder.”

BATIK TIRNAK PROBLEMİ NASIL ÖNLENİR?

Gençay, “Batık tırnak problemi meydana gelmeden önce önlenebilen bir problemdir. Bu durumu önlemenin en önemli yolu ayak tırnaklarını düz kesmek, çok kısa kesmemek ve iyice törpüleyerek tırnak kenarlarındaki sivrilik ve sertliği ortadan kaldırmaktır. Tırnak batması oluşumu önleyen önemli bir başka unsur da giyilen ayakkabının özelliğidir. Özellikle spor yapan kişilerde sıklıkla görülen tırnak batması problemi, sıkan ya da sert tabanlı spor ayakkabıları nedeniyle meydana gelir. Tırnağın zarar görmesine ve içe doğru kıvrılarak deriye batmasına neden olan bu tip ayakkabılar değiştirilerek tırnak batması problemleri büyük ölçüde önlenebilir. Bu nedenle mutlaka ayağa uyan spor ayakkabılar tercih edilmelidir. Giyilen ayakkabılar yapı itibariyle ayakları terletmemeli ve parmak uçlarında kuruma ya da kabuklanma oluşmasına elverişli olmamalıdır. Meydana gelecek her iki durumda da ayakta mantar oluşumu başlar ve tırnakta şekil bozukluğu meydana gelir. Şekli bozulan ve kalınlaşan mantar bir süre sonra tırnak batmasına neden olur. Uzamış tırnaklar mümkün olduğunca düz olarak kesilmelidirler. Ayrıca kalınlaşmış tırnak bakımı, tırnak batması uygulama yöntemleri ile çözülebilen bir problemdir” dedi.

 

 


ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2021 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder