Orman yangınları mecliste
Mersin Sondakika

Orman yangınları mecliste

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Türkiye’deki son 1 haftadır yaşanan orman yangınlarını meclis gündemine taşıdı.
Bu haber 2021-08-03 22:54:40 eklenmiş

 

Orman yangınları mecliste

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Türkiye’deki son 1 haftadır yaşanan orman yangınlarını meclis gündemine taşıdı.

 

GÜNAYDIN MERSİN

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili TBMM Başkanlığına bir araştırma önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan orman yangınlarının nedenlerinin araştırılması ve yanmış orman alanlarının ranta açılmasını önlemek ve yanmış ağaçların yerine ağaç dikim seferberliğinin uygulanması; orman yangınlarına müdahalede donanım ve lojistik eksikliğinin ortaya çıkarılması; orman yangınları sonucunda meydana gelen ekolojik tahribatın belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasını talep etti.

HDP Mersin milletvekili Rıdvan Turan’ın önergesinde şu ifadeler yer aldı “Türkiye’de 28-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında 30 ilde yaklaşık olarak 100 üzerinde yangın çıkmış ve üçüncü günün sonunda 92 yangın kontrol altına alınmış ve geri kalan yerlerde yangın devam etmektedir. Bütün yangınlar sonucunda milyonlarca hektar alan, içindeki canlılarla birlikte maalesef kül olmuştur. İlk edinilen bilgilere göre yangınların nedeni konusunda aşırı sıcaklık ve rüzgârın olduğu kanaati oluşmuş olsa da özellikle sahil şeridi olan ormanlık alanların yanması birçok iddia ve spekülasyonun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu iddiaların en başında yanan ormanlık alanların ranta açılacağı iddiası gelmektedir. İkinci iddia ise yangın bölgesindeki ağaçların yine rant aracı haline getirilmesi iddiasıdır. Bu iki iddia başta olmak üzere, bütün iddiaların gerçek olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yaşanan orman yangınlarının bütün boyutlarının incelenmesi ve araştırılması gerekmektedir.  Türkiye’nin birçok bölgesinde yangınlar devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 28 Temmuz 2021 tarihinde 7334 sayılı “Turizmi Teşvik Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un yürürlüğe girmesi kamuoyu tarafından tepki ile karşılanmıştır. Çünkü 7424 sayılı kanun ile ormanlık alanların turizm adı altında ranta açılması öngörülmektedir. Hangi bakanlığa veya kuruma ait olursa olsun bütün ormanlık alanlardaki tasarrufun Cumhurbaşkanlığı üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığına verilmesi ile orman yangınları arasında açık şekilde neden sonuç ilişkisi vardır. Dolayısıyla orman yangınlarının nedeninin rant odaklı bir sabotaj olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Orman yangınları açısından bir diğer önemli mesele; orman yangınlarına yönelik gerçekleştirilen müdahalenin yeterli düzeyde olup olmadığı meselesidir. Çünkü bu orman yangınlarıyla birlikte Türkiye’nin yangınlara zamanında ve yeterli düzeyde müdahale etmesini sağlayacak donanım ve lojistiğe sahip olmadığı ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla Türkiye’nin yangın söndürme amacıyla envanterinde bulunan uçak ve helikopter sayısını arttırma zorunluluğu doğmuştur. Türkiye’nin orman yangınlarına karşı zamanında ve yeterli düzeyde müdahale etmesini sağlayacak donanım ve eğitime sahip olup olmadığı konusunda araştırma yapılmalıdır.

Orman yangınları açısından en önemli mesele ekoloji meselesidir. Türkiye’de yaklaşık 30 il ve 100 bölgede çıkan orman yangınlarıyla birlikte binlerce ağaç, hayvan, börtü-böcek yok olmuştur. Yangın alanlarının hayli geniş olması dikkate alındığında Türkiye’nin bir ekoloji sorunuyla karşı karşıya olduğu rahatlıkla görülebilir. Dolayısıyla yangının olduğu ormanlık alanları, önceki durumuna getirmek amacıyla ve ekoloji uzmanlarının ve aktivistlerin desteğiyle ivedilikle çalışmalar yapılması amacıyla meclis bünyesinde araştırma komisyonu kurulmalıdır.”

 

 

 


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -
Copyright © 2021 Günaydın Mersin Gazetesi Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder